Weekly Bulletin January 20 – January 25

January 21st, 2014 by dwoods

                            

MOLINE HIGH SCHOOL WEEKLY BULLETIN

Week of January 20 – January 25, 2014

MONDAY, JANUARY 20                              NO SCHOOL – MARTIN LUTHER KING DAY

10:00 a.m.                                          Boys Varsity Basketball – Moline MLK Tournament (H)

12:00 p.m. – 4:00 p.m.                  Winter Play Tear Down – Griesenbeck (Auditorium)

3:15 p.m. – 4:15 p.m.                        Robotics Club – Lindstrom (D125)

 

TUESDAY, JANUARY 21

9:00 a.m. 10:00 a.m.                      Teen Parent Meeting – M. Woods (B131)

9:30 a.m.                                                    Cabinet – McGuire (B128)

10:00 a.m. – 10:50 a.m.                      Grief Group (B131)

2:15 p.m. – 3:00 p.m.                            Department Chair Meeting – McGuire (B131)

4:00 p.m.                                                    Girls Varsity Bowling – Rock Island High School (T)

6:00 p.m.                                                    Boys Freshman Basketball – Galesburg High School (T)

 

WEDNESDAY, JANUARY 22                       CCR #13 – Early Release @ 2:50

All Day                                                       IMEA All State – Peoria (T)

9:10 a.m. – 10:10 a.m.                         Problem Solving Team – Martinez (B128)

10:35 a.m. – 11:05 a.m.                       Senior CCR (Auditorium)

2:50 p.m.                                                    Early Release

6:00 p.m. – 7:00 p.m.                           Robotics Club – Carlough (D125)

6:30 p.m.                                                    Intramural Dodgeball – C. Larson (East Gym)

 

THURSDAY, JANUARY 23

All Day                                                       IMEA All State – Peoria (T)

8:10 a.m. – 10:50 a.m.                        J. Mueller (B128)

8:15 a.m. – 9:30 a.m.                            IEP – Heiar (B118)

9:00 a.m. – 11:00 a.m.                        Wilson Middle School Tours – Counseling (Auditorium)

1:00 p.m.                                                    Attendance Meeting – C. Diaz (B128)

1:15 p.m.                                                    Speech – T. Gosa (B118)

3:15 p.m. – 4:15 p.m.                            Robotics Club (D125)

3:15 p.m. – 9:00 p.m.                             LO’T Staff Work Night (Publications Office)

5:00 p.m.                                                    Boys Varsity Swimming & Diving – Morrison High School (T)

5:30 p.m.                                                    Girls Sophomore Basketball – Galesburg High School (T)

6:00 p.m.                                                    Boys JV Wrestling – United Township High School (T)

7:00 p.m.                                                    Boys Varsity Wrestling – United Township High School (T)

7:00 p.m.                                                    Girls Varsity Basketball – Galesburg High School (T)

FRIDAY, JANUARY 24

All Day                                                       IMEA All State – Peoria (T)

All Day                                                       J. Mueller (B118)

9:00 a.m. – 11:00 a.m.                        Wilson Middle School Tours – Counseling (Auditorium)

6:00 p.m.                                                    Boys Sophomore Basketball – Rock Island High School (H)

7:30 p.m.                                                    Boys Varsity Basketball – Rock Island High School (H)

SATURDAY, JANUARY 25

All Day                                                       IMEA All State – Peoria (T)

9:00 a.m. – 11:00 a.m.                        Robotics – Fitzpatrick (D125)

9:00 a.m.                                                    Boys JV Wrestling – Bettendorf Tournament (T)

11:00 a.m.                                                  Boys Freshman Basketball – Rock Island High School (H)

12:00 p.m.                                                 Boys Varsity Swimming & Diving – Panther Invite (T)

1:00 p.m.                                                    Girls Sophomore Basketball – Rockford Boylan High School (T)

2:30 p.m.                                                    Girls Varsity Basketball – Rockford Boylan High School (T)

 

“Don’t forget that appreciation is always appreciated.”

Weekly Bulleting 01/06/14

January 6th, 2014 by dwoods

                            

MOLINE HIGH SCHOOL WEEKLY BULLETIN

Week of January 6 – January 11, 2014

MONDAY, JANUARY 6                                NO SCHOOL – TEACHER’S INSERVICE

All Day                                        Dr. Moyer (B131)

All Day                                        Dr. Moyer (E204)

All Day                                         Dr. Moyer (Auditorium)

3:00 p.m. – 6:00 p.m.           Play Rehearsal – Griesenbeck (Auditorium)

 

TUESDAY, JANUARY 7                               SECOND SEMESTER BEGINS

All Day                                            Blackout for Winter Play (Auditorium)

8:10 a.m. – 9:00 a.m.                Speech – T. Gosa (B118)

9:30 a.m. – 10:30 a.m.             Cabinet – McGuire (B128)

2:15 p.m. – 3:00 p.m.                Department Chair Meeting – McGuire (B131)

4:00 p.m. – 6:00 p.m.               Play Rehearsal – Griesebeck (Auditoriuim)

7:00 p.m.                                         IMPA (C133)

 

WEDNESDAY, JANUARY 8                          NO CCR / NO EARLY RELEASE

All Day                                                        Blackout for Winter Play (Auditorium)

9:10 a.m. – 10:10 a.m.                          Problem Solving Team – Martinez (B128)

2:10 p.m. – 3:00 p.m.                            Rising Star – Sommers (B131)

3:15 p.m. – 9:00 p.m.                            Play Rehearsal – Griesenbeck (Auditorium)

4:30 p.m.                                                    Boys Varsity Swimming & Diving – Sterling High School (T)

6:00 p.m.                                                    Girls Freshman Basketball – Assumption High School (T)

6:30 p.m.                                                    PTSA – K. Head (B131)

7:30 p.m.                                                    Boys Freshman Basketball – Assumption High School (T)

 

THURSDAY, JANUARY 9

All Day                                                        Blackout for Winter Play (Auditorium)

8:10 a.m. – 9:00 a.m.                           Speech – T. Gosa (B118)

3:15 p.m. – 4:15 p.m.                            Robotics Club – Scannell (D125)

5:30 p.m.                                                    Girls Sophomore Basketball – Rock Island High School (H)

6:00 p.m.                                                    Boys JV Wrestling – Rock Island High School (H)

7:00 p.m.                                                    Boys Varsity Wrestling – Rock Island High School (H)

7:00 p.m.                                                    Girls Varsity Basketball – Rock Island High School (H)

7:00 p.m.                                                    Financial Aid Night (Cafeteria)

 

FRIDAY, JANUARY 10

All Day                                                        Blackout for Winter Play (Auditorium)

10:00 a.m. – 11:00 a.m.                      Authentic Voices – Hoover (B128)

SATURDAY, JANUARY 11

9:30 a.m.                                                    Boys Varsity Wrestling – Sycamore Tournament (T)

9:30 a.m.                                                    Boys JV Wrestling – Pekin Tournament (T)

11:00 a.m.                                                   Girls Freshman Basketball – Rock Island High School (H)

5:00 p.m.                                                    Boys Sophomore Basketball – LaSalle-Peru High School (T)

6:30 p.m.                                                    Boys Varsity Basketball – LaSalle-Peru High School (T)

 

 

 

 

December 16th, 2013 by dwoods

MOLINE HIGH SCHOOL WEEKLY BULLETIN

Week of December 16 – December 21, 2013

MONDAY, DECEMBER 16

8:00 a.m. – 10:50 a.m.              Vision/Hearing – Sandholm (B131)

9:30 a.m. – 10:30 a.m.               Cabinet – McGuire (B128)

10:55 a.m. – 12:15 p.m.              Natural Helpers – Mahieu (B131)

12:20 p.m. – 3:00 p.m.               Vision/Hearing - Sandholm (B131)

2:15 p.m.                                            IEP – C. Hanson (B128)

3:00 p.m. – 6:00 p.m.                  Play Rehearsal – Griesenbeck (Auditorium)

3:15 p.m. – 4:15 p.m.                    Robotics Club – Lindstrom (D125)

6:30 p.m. – 7:15 p.m.                   Student Congress – Carlough (Cafeteria)

6:00 p.m.                                            Boys Freshman Basketball – United Township High School (T)

TUESDAY, DECEMBER 17

8:10 a.m. – 9:00 a.m.                      Speech – T. Gosa (B118)

9:10 a.m. – 10:10 a.m.                    Problem Solving Team (B128)

1:15 p.m. – 2:05 p.m.                       College Visits – A. Ryser (B131)

2:15 p.m.                                               Department Chair Meeting (B131)

3:00 p.m. – 6:00 p.m.                     Play Rehearsal – Griesenbeck (Auditorium)

4:00 p.m.                                              Girls Varsity Bowling – Rock Island High School (H)

5:00 p.m.                                               Boys Varsity Swimming & Diving – United Township High School (T)

5:00 p.m. – 7:00 p.m.                      J. Addams – L. Meeker (C114)

WEDNESDAY, DECEMBER 18                     FINALS (Period 7)

8:10 a.m. – 1:40 p.m.                         Periods 1 through 6

1:50 p.m. – 3:00 p.m.                        Period 7 Finals

3:00 p.m. – 6:00 p.m.                        Play Rehearsal – Griesenbeck (Auditorium)

3:30 p.m.                                                   IEP – T. Myers (B131)

6:00 p.m.                                                  Girls Freshman Basketball – United Township High School (H)

6:00 p.m. – 7:30 p.m.                          Robotics Club – Carlough (D125)

THURSDAY, DECEMBER 19                        FINALS (Periods 1-3) Noon Dismissal

8:10 a.m. – 9:00 a.m.                             Speech – T. Gosa (B118)

8:10 a.m. – 9:20 a.m.                              Period 1 Finals

9:30 a.m. – 10:40 a.m.                           Period 2 Finals

10:50 a.m. – Noon                                   Period 3 Finals

Noon                                                             Dismissal

1:30 p.m.                                                     IEP – C. Hanson (B131)

3:00 p.m. – 6:00 p.m.                           Play Rehearsal – Griesenbeck (Auditorium)

3:15 p.m. – 4:15 p.m.                             Robotics Club – Scannell (D125)

5:30 p.m.                                                    Girls Sophomore Basketball – Quincy Senior High School (T)

7:00 p.m.                                                    Girls Varsity Basketball – Quincy Senior High School (T)

FRIDAY, DECEMBER 20                              FINALS (Periods 4-6) Noon Dismissal

8:10 a.m. – 9:20 a.m.                              Period 4 Finals

9:30 a.m. – 10:40 a.m.                           Period 5 Finals

10:50 a.m. – Noon                                    Period 6 Finals

Noon                                                               Dismissal – End of Semester 1

3:00 p.m. – 6:00 p.m.                              Play Rehearsal – Griesenbeck (Auditorium)

4:30 p.m.                                                       Boys Varsity Wrestling – Hinsdale Central Invite (T)

6:00 p.m.                                                       Boys Sophomore Basketball – Alleman High School (H)

7:30 p.m.                                                       Boys Varsity Basketball – Alleman High School (H)

SATURDAY, DECEMBER 21

9:00 a.m. – 10:00 a.m.                         Robotics Club – Fitzpatrick (D125)

9:00 a.m.                                                    Boys Freshman Wrestling – DeKalb Quad (T)

9:30 a.m.                                                    Boys Varsity Wrestling – Hinsdale Central Invite (T)

10:00 a.m.                                                  Boys Varsity Swimming & Diving – Rockford East Invite (T)

10:00 a.m.                                                  Boys Sophomore Basketball – North Scott High School (H)

10:00 a.m.                                                  Boys Freshman Basketball – North Scott High School (T)

10:00 a.m.                                                   Girls Freshman Basketball – North Scott High School (T)

10:30 a.m.                                                   Boys Varsity Basketball – Chuck Dayton DeKalb Tournament (T)

11:30 a.m.                                                   Girls Sophomore Basketball – Sterling Tournament (T)

12:00 p.m.                                                   Girls Varsity Basketball – Sterling Tournament (T)

1:30 p.m.                                                    Girls Varsity Bowling – Rockford East Invite (T)

6:45 p.m.                                                    Boys Varsity Basketball – Iowa/Illinois Shootout (T)

“Peace on earth will come to stay, when we live Christmas every day.”

Weekly Bulletin

December 9th, 2013 by dwoods

MOLINE HIGH SCHOOL WEEKLY BULLETIN

Week of December 9 – December 14, 2013

MONDAY, DECEMBER 9

7:30 a.m. – 3:30 p.m.                        Common Core Meeting – Singley (B131)

8:00 a.m. – 11:00 a.m.                      Common Core Meeting – Singley (Cafeteria)

8:00 a.m. – 3:00 p.m.                        Choir Rehearsal – May (Auditorium)

9:30 a.m. – 10:30 a.m.                       Cabinet – McGuire (B128)

10:00 a.m. – 1:00 p.m.                       Share Joys Luncheon – A. Ryser (Auditorium Lobby)

10:55 a.m. – 12:15 p.m.                       Natural Helpers – Mahieu (B128)

12:30 p.m. – 3:00 p.m.                        Common Core Meeting – Singley (Cafeteria)

3:00 p.m. – 6:00 p.m.                          Play Rehearsal – Griesenbeck (Auditorium)

6:00 p.m.                                                    Boys Freshman Basketball – Rock Island High School (T)

6:00 p.m.                                                    Board Meeting (Allendale)

TUESDAY, DECEMBER 10

All Day                                                        Choir Rehearsal – May (Auditorium)

7:00 a.m.                                                    IL State Scholars (Cafeteria)

8:10 a.m. – 9:00 a.m.                            Speech – T. Gosa (B118)

9:00 a.m.                                                    Teen Parent Meeting – Woods (B131)

9:10 a.m. – 10:10 a.m.                           Problem Solving Team (B128)

10:55 a.m. – 12:15 p.m.                         Grief Group (B131)

3:15 p.m.                                                      MEA Building Reps (B131)

6:00 p.m.                                                     Boys Varsity Swimming & Diving – Davenport North High School (T)

7:30 p.m.                                                     Choir Concert – May (Auditorium)

WEDNESDAY, DECEMBER 11                     CCR #12 – Early Release – 2:50 p.m.

10:35 a.m. – 11:05 a.m.                           Seniors CCR – T. SantAmour (Auditorium)

11:10 a.m. – 12:20 p.m.                           Authentic Voices – A. Hoover (B131)

2:05 p.m. – 2:50 p.m.                               Rising Star – Sommers (B131)

2:50 p.m.                                                       Early Release

3:00 p.m. – 4:00 p.m.                             Interact Meeting – Martinez (B131)

3:00 p.m. – 6:00 p.m.                            Play Rehearsal – Griesenbeck (Auditorium)

6:00 p.m.                                                    Boys JV Wrestling – Geneseo High School (T)

7:00 p.m.                                                   Boys Varsity Wrestling – Geneseo High School (T)

THURSDAY, DECEMBER 12

All Day                                                        PE Classes – Gorgal (Auditorium)

8:10 a.m. – 9:00 a.m.                            Speech – T. Gosa (B118)

10:00 a.m. – 11:00 a.m.                       Attendance Meeting – Sanchez (B128)

3:00 p.m. – 6:00 p.m.                           Play Rehearsal – Griesenbeck (Auditorium)

3:10 p.m. – 4:00 p.m.                            RTI (b) (B131)

5:00 p.m.                                                    Boys Varsity Swimming & Diving – Galesburg High School (T)

5:30 p.m.                                                    Girls Sophomore Basketball – Alleman High School (T)

7:00 p.m.                                                   Girls Varsity Basketball – Alleman High School (T)

FRIDAY, DECEMBER 13

3:00 p.m. – 6:00 p.m.                           Play Rehearsal – Griesenbeck (Auditorium)

6:00 p.m.                                                    Boys Sophomore Basketball – Galesburg High School (T)

6:15 p.m.                                                    Girls Varsity Basketball – Sterling Tournament (T)

6:30 p.m.                                                    Girls Sophomore Basketball – Sterling Tournament (T)

7:30 p.m.                                                    Boys Varsity Basketball – Galesburg High School (T)

SATURDAY, DECEMBER 14

7:30 a.m. – 12:30 p.m.                         ACT Testing – Sanders (B303, B305, B306, B324, B326)

9:00 a.m.                                                    Boys JV Wrestling – Ottawa JV Invite (T)

9:30 a.m.                                                    Boys Varsity Wrestling – Prospect Invite (T)

9:30 a.m.                                                    Girls Varsity Bowling – UTHS Invite (T)

10:00 a.m.                                                 Girls Varsity Basketball – Sterling Tournament (T)

11:00 a.m.                                                  Boys Freshman Basketball – Bettendorf High School (H)

11:00 a.m.                                                  Girls Freshman Basketball – Rock Island High School (T)

1:45 p.m.                                                    Girls Sophomore Basketball – Sterling Tournament (T)

5:00 p.m.                                                   Boys Sophomore Basketball – Joliet Central High School (H)

6:30 p.m.                                                    Boys Varsity Basketball – Joliet Central High School (H)

Everyone smiles in the same language

November 26th, 2013 by dwoods

MOLINE HIGH SCHOOL WEEKLY BULLETIN

Week of November 25 – November 30, 201

MONDAY, NOVEMBER 25

8:10 a.m. – 9:00 a.m.                   Parent Meeting – Hoover (B118)

8:30 a.m.                                            504 Meeting – Martinez (B131)

9:30 a.m. – 10:30 a.m.                  Cabinet – McGuire (B128)

10:55 a.m. – 12:20 p.m.                Natural Helpers – Mahieu (B131)

3:00 p.m. – 6:00 p.m.                   Play Rehearsal – Griesenbeck (Auditorium)

3:00 p.m. – 9:00 p.m.                    Editor Work Night – L’OT – Blackall (Publications Office)

3:15 p.m.                                               Chess Team – Plano (E204)

6:00 p.m.                                               Board Meeting (Allendale)

6:00 p.m.                                               Boys Sophomore Basketball – Andrew Thanksgiving Tournament (T)

6:00 p.m.                                               Girls Freshman Basketball – Sherrard High School (H)

6:30 p.m. – 7:15 p.m.                        Student Congress – Carlough (Cafeteria)

7:30 p.m.                                                 Boys Varsity Basketball – Galesburg Thanksgiving Tournament (T)

TUESDAY, NOVEMBER 26

8:10 a.m. – 9:00 a.m.                           Speech – T. Gosa (B118)

9:05 a.m. – 9:55 a.m.                            Grief Group (B131)

9:10 a.m. – 10:10 a.m.                          Problem Solving Team (B128)

10:00 a.m. – 10:50 a.m.                       Teen Parent Meeting – Woods (B131)

3:00 p.m. – 3:20 p.m.                            Soccer Meeting – Sanchez (Cafeteria)

3:00 p.m. – 6:00 p.m.                           Play Rehearsal – Griesenbeck (Auditorium)

5:00 p.m.                                                    Boys Varsity Wrestling – UT Duals (T)

5:00 p.m.                                                    Boys Sophomore Wrestling – Morton/Sterling/Harlem (H)

5:30 p.m.                                                    Girls Sophomore Basketball – UTHS (H)

6:00 p.m.                                                    Girls Swimming Potluck (Cafeteria)

7:00 p.m.                                                    IMPA (C133)

7:00 p.m.                                                    Girls Varsity Basketball – UTHS (H)

WEDNESDAY, NOVEMBER 27                    Early Dismissal – 11:10 a.m.

TBA                                                              Boys Sophomore Basketball – Andrew Thanksgiving Tournament (T)

7:00 a.m.                                                  Donut Eating Contest – A. Ryser (East Gym)

THURSDAY, NOVEMBER 28                       No School – Thanksgiving Break

FRIDAY, NOVEMBER 29                             No School – Thanksgiving Break

TBA                                                            Boys Sophomore Basketball – Andrew Thanksgiving Tournament (T)

9:30 a.m.                                                 Girls Sophomore Basketball – RI Soph Tournament (T)

10:00 a.m.                                               Girls Varsity Basketball – Morton Tournament (T)

10:15 a.m.                                                Boys Varsity Basketball – Galesburg Thanksgiving Tournament (T)

7:00 p.m.                                                 Boys Varsity Basketball – Galesburg Thanksgiving Tournament-Rantoul (T)

SATURDAY, NOVEMBER 30

9:00 a.m.                                                    Boys Varsity Basketball – Galesburg Thanksgiving Tournament (T)

9:00 a.m.                                                    Girls Varsity Bowling – Rock Island Invite (T)

9:30 a.m.                                                    Boys Freshman Wrestling – Rockford East Freshman Tournament (T)

9:30 a.m.                                                    Girls Sophomore Basketball – Rock Island Sophomore Tournament (T)

10:00 a.m.                                                  Boys Varsity Wrestling – Moline Quad (H)

1:30 p.m.                                                    Girls Varsity Basketball – Morton Tournament (T)

“Happiness cannot be traveled to, owned, earned, worn or consumed. Happiness is the spiritual experience of living every minute with love, grace, and gratitude.”

Happy Thanksgiving

November 18th, 2013 by dwoods

MOLINE HIGH SCHOOL WEEKLY BULLETIN

Week of November 18 – November 23, 2013

MONDAY, NOVEMBER 18

9:30 a.m. – 10:30 a.m.                         Cabinet – McGuire (B128)

10:55 a.m. – 12:20 p.m.                       Natural Helpers – Mahieu (B131)

3:00 p.m. – 3:30 p.m.                           Student Congress – Carlough (Cafeteria)

3:00 p.m. – 6:00 p.m.                           Play Rehearsal – Griesenbeck (Auditorium)

6:00 p.m.                                                    CMPA (C125)

6:30 p.m.                                                    PTSA Council (B131)

7:00 p.m.                                                    Drama Boosters (E204)

TUESDAY, NOVEMBER 19

8:10 a.m. – 9:00 a.m.                               Speech – T. Gosa (B118)

9:10 a.m. – 10:10 a.m.                            Problem Solving Team (B128)

1:15 p.m. – 2:05 p.m.                              Grief Group (B131)

2:15 p.m. – 3:00 p.m.                             Department Chair Meeting (B131)

3:15 p.m. – 3:45 p.m.                             New Teacher Meeting (B131)

3:00 p.m. – 6:00 p.m.                           Play Rehearsal – Griesenbeck (Auditorium)

3:00 p.m.                                                    Elf Meeting – Ryser (Cafeteria)

6:00 p.m.                                                    Volleyball Potluck (Cafeteria)

WEDNESDAY, NOVEMBER 20                     CCR #10 – Early Release – 2:50 p.m.

8:30 a.m.                                                    504 Meeting – Martinez (B128)

10:35 a.m. – 11:05 a.m.                        CCR – Sommers (Auditorium)

3:00 p.m. – 4:00 p.m.                            Interact Club – Martinez (B128)

3:00 p.m. – 4:15 p.m.                             Play Rehearsal - KC Griesenbeck (Auditorium Lobby)

3:00 p.m. – 6:00 p.m.                            Play Rehearsal – Griesenbeck (Auditorium)

3:30 p.m. – 4:00 p.m.                            Kagan Workshop (B131)

6:00 p.m.                                                    Girls Freshman Basketball – Alleman (H)

THURSDAY, NOVEMBER 21

8:10 a.m. - 9:00 a.m.                               Speech – T. Gosa (B118)

3:00 p.m. – 6:00 p.m.                             Play Rehearsal – Griesenbeck (Auditorium)

3:00 p.m. – 9:00 p.m.                             LO’T Staff Work Night – Blackall (Publications Office)

FRIDAY, NOVEMBER 22

10:00 a.m. – 11:00 a.m.                             Truancy Meeting – VanOpdorp (B128)

3:00 p.m. – 4:15 p.m.                                  Play Rehearsal - KC Griesenbeck (Auditorium Lobby)

3:00 p.m. – 6:00 p.m.                                  Play Rehearsal – Griesenbeck (Auditorium)

TBA                                                                       Girls Varsity Swimming & Diving – IHSA State (T)

SATURDAY, NOVEMBER 23

9:00 a.m. – 5:00 p.m.                            Play Rehearsal – Griesenbeck (Auditorium)

TBA                                                                Girls Varsity Swimming & Diving – IHSA State (T)

11:30 a.m.                                                   Girls Sophomore Basketball – Peoria Notre Dame (H)

1:00 p.m.                                                    Girls Varsity Basketball – Peoria Notre Dame (H)

“Happiness is a direction, not a place”

October 25th, 2013 by dwoods

MOLINE HIGH SCHOOL WEEKLY BULLETIN

Week of October 28 – November 2, 2013

MONDAY, OCTOBER 28

7:30 a.m. – 3:30 p.m.                  Common Core Meeting – Singley (B131)

9:30 a.m. – 10:30 a.m.                 Cabinet – McGuire (B128)

11:10 a.m. – 12:20 p.m.                Natural Helpers – Mahieu (B128)

3:30 p.m. – 9:00 p.m.                    Line O’Type Editor Work Night – Blackall (Publications Office)

6:30 p.m. – 7:15 p.m.                      Powder Puff Meeting - Suss –  (Cafeteria)

6:00 p.m.                                              Board Meeting (Allendale)

TUESDAY, OCTOBER 29

8:10 a.m. – 9:00 a.m.                       Speech – T. Gosa (B118)

9:05 a.m. – 9:55 a.m.                        Grief Group (B118)

9:05 a.m. – 9:55 a.m.                         Teen Parenting – M. Woods (B131)

9:05 a.m. – 9:55 a.m.                         University of Iowa – A. Ryser (Cafeteria)

9:10 a.m. – 10:10 a.m.                        Problem Solving Team (B128)

12:20 p.m. – 1:10 p.m.                        Illinois State – A. Ryser (B131)

3:30 p.m. – 5:00 p.m.                          Line O’Type Press Night – Blackall (Publications Office)

4:30 p.m.                                                   Boys Varsity Soccer – IHSA Sectional @ Joliet West

5:00 p.m.                                                   Girls Varsity Swimming & Diving – UTHS (T)

6:00 p.m.                                                   Girls Tennis Potluck – Allee (Cafeteria)

7:00 p.m.                                                   Girls Varsity Volleyball – IHSA Regional Final @ Ottawa

WEDNESDAY, OCTOBER 30                       CCR #7 – Early Release – 2:50 p.m.

All Day                                                           Hunger Drive Collections – Suss (B131)

10:35 a.m. – 11:05 a.m.                          CCR – Lit & Lang (Auditorium)

12:25 p.m. - 1:10 p.m.                             Augustana College – Ryser (B131)

2:50 p.m.                                                       Early Release

4:00 p.m. – 9:00 p.m.                              Empty Bowls – Ryser (Cafeteria)

THURSDAY, OCTOBER 31

All Day                                                          Hunger Drive Collections – Suss (B131)

8:10 a.m. - 9:00 a.m.                              Speech – T. Gosa (B118)

6:00 p.m.                                                     Girls Varsity Volleyball – IHSA Regional Final @ Ottawa

FRIDAY, NOVEMBER 1

All Day                                                           Hunger Drive Collections – Suss (B131)

All Day                                                           Blood Drive – Carlough (West Gym)

5:00 p.m.                                                      Boys Varsity Soccer – IHSA Sectional Final @ Joliet West

SATURDAY, NOVEMBER 2

7:30 a.m. – 12:30 p.m.                            SAT – Sanders (B-wing 3rd Floor)

10:30 a.m.                                                     Girls Varsity Cross Country – IHSA Sectional @ Edwardsville

11:00 a.m.                                                     Boys Varsity Cross Country – IHSA Sectional @ Edwardsville

“Whatever you want to do, do it now.  There are only so many tomorrows.”

October 11th, 2013 by dwoods

MOLINE HIGH SCHOOL WEEKLY BULLETIN

Week of October 14 – October 19, 2013

MONDAY, OCTOBER 14                             COLUMBUS DAY - NO SCHOOL

TBA                                                                Girls Varsity Golfing – IHSA Sectional (T)

10:00 a.m.                                                   Girls Varsity Tennis – Jacobs High School (H)

3:30 p.m. – 5:00 p.m.                             Play Rehearsal (Auditorium)

TUESDAY, OCTOBER 15

All Day                                                       Blackout for Fall Play (Auditorium)

7:00 a.m. – 8:00 a.m.                          Student Recognition (Cafeteria)

8:10 a.m. – 9:00 a.m.                           Speech – T. Gosa (B118)

8:10 a.m. – 9:00 a.m.                           IEP – Wells (B128)

9:00 a.m. – 10:00 a.m.                        Teen Parent – M. Woods (B131)

9:30 a.m. – 10:30 a.m.                         Cabinet – McGuire (B128)

10:55 a.m. – 12:15 p.m.                        Grief Group (B131)

12:20 p.m. – 1:10 p.m.                          Michigan Tech University (B118)

1:00 p.m. – 3:30 p.m.                            IEP – Correll (B128)

2:15 p.m. – 3:00 p.m.                             Department Chair Meeting (B131)

3:30 p.m. – 5:00 p.m.                            Fall Play – Tapscott (Auditorium)

4:00 p.m.                                                    Girls Varsity Tennis – Galesburg High School (T)

4:00 p.m.                                                    Girls JV Tennis – Galesburg High School (T)

5:00 p.m.                                                    State of the Schools – Moyer (Cafeteria)

6:00 p.m.                                                    Board Meeting (Cafeteria)

WEDNESDAY, OCTOBER 16                       Early Dismissal – 11:10 a.m.

All Day                                                       Blackout for Fall Play (Auditorium)

8:35 a.m. – 9:05 a.m.                          Problem Solving Team (B128)

11:10 a.m.                                                 Dismissal/School Improvement Inservice Day

11:30 a.m. – 4:00 p.m.                        Dr. Moyer (Auditorium)

2:30 p.m. – 4:00 p.m.                          Dr. Moyer (B128)

2:30 p.m. – 4:00 p.m.                           Dr. Moyer (B131)

2:30 p.m. – 4:00 p.m.                            Dr. Moyer – Faculty (Cafeteria)

2:30 p.m. – 4:00 p.m.                            Dr. Moyer (E204)

4:30 p.m.                                                     Boys Freshman Soccer – United Township High School (H)

7:00 p.m.                                                     Moline Booster Club Meeting (Library)

THURSDAY, OCTOBER 17

8:10 a.m. -  9:00 a.m.                            Speech – T. Gosa (B118)

3:10 p.m.                                                    RTI-A (E204)

4:30 p.m. – 6:30 p.m.                             Football Pasta Dinner (Cafeteria)

4:30 p.m.                                                    Girls Varsity Swimming & Diving – Macomb High School (T)

7:30 p.m.                                                    Fall Play/Romeo & Juliet – Tapscott (Auditorium)

FRIDAY, OCTOBER 18                                First Quarter Ends

7:00 a.m. – 8:00 a.m.                         Flu Shots – Sandholm (Auditorium Lobby)

TBA                                                            Girls Varsity Golf – IHSA State – Forsyth (T)

TBA                                                            Girls Varsity Tennis – IHSA Tennis Sectional (T)

4:30 p.m.                                                 Boys Varsity Cross Country – WB6 Meet – Quincy (T)

4:30 p.m.                                                 Girls Varsity Cross Country – WB6 Meet – Quincy (T)

5:00 p.m.                                                 Sophomore Football – Rock Island High School (H)

7:30 p.m.                                                  Varsity Football – Rock Island High School (H)

7:30 p.m.                                                   Fall Play/Romeo & Juliet – Tapscott (Auditorium)

SATURDAY, OCTOBER 19

7:30 a.m. – 11:30 p.m.                      PSAT Testing (B301, B303, B304, B306, B326, B324)

TBA                                                            Girls Varsity Golf – IHSA State – Forsyth (T)

TBA                                                            Girls Varsity Tennis Sectional  (T)

8:30 a.m.                                                 Varsity Volleyball – Bradley Bourbonnais Invite (T)

10:00 a.m.                                               Boys Freshman Soccer – UTHS Invite (T)

11:00 a.m.                                                Freshman Football – Rock Island High School (T)

12:00 p.m.                                               Girls Varsity Swimming & Diving – Galesburg Invite (T)

7:30 p.m.                                                  Fall Play/Romeo & Juliet – Tapscott (Auditorium)

”Ninety percent of the friction of daily life is caused by the wrong tone of voice”

October 4th, 2013 by dwoods

MOLINE HIGH SCHOOL WEEKLY BULLETIN

Week of October 7 – October 12, 2013

MONDAY, OCTOBER 7

All Day                                                        Blackout for Fall Play (Auditorium)

9:30 a.m. – 10:30 a.m.                         Cabinet (B128)

10:55 a.m. – 12:15 p.m.                        Natural Helpers – Mahieu (B131)

2:00 p.m. – 3:30 p.m.                             IEP – Hrycyk (B118)

3:15 p.m. – 4:00 p.m.                             Faculty Meeting (Café)

4:00 p.m.                                                    Girls JV Tennis – United Township High School (H)

6:00 p.m.                                                    CMPA (C125)

6:30 p.m.                                                    Student Congress – Carlough (Cafeteria)

7:00 p.m.                                                    Drama Boosters (E204)

TUESDAY, OCTOBER 8

All Day                                                        Blackout for Fall Play (Auditorium)

8:10 a.m. – 9:00 a.m.                           Speech – T. Gosa (B118)

9:00 a.m.                                                    Boys Varsity Golf IHSA Regional – Normal (T)

9:10 a.m. – 9:55 a.m.                              Problem Solving Team (B128)

9:10 a.m. – 9:55 a.m.                              WIU – Ryser (B131)

10:00 a.m. – 10:50 a.m.                      Grief Group (B131)

3:15 p.m.                                                    New Teachers Meeting (B128)

3:15 p.m.                                                    MEA Rep Meeting (B131)

4:00 p.m.                                                    Girls Varsity Tennis – Galesburg High School (T)

4:00 p.m.                                                    Girls JV Tennis – Galesburg High School (T)

4:30 p.m.                                                    Boys JV Soccer – United Township High School (T)

5:00 p.m.                                                    Girls Varsity Swimming & Diving – Morrison High School (T)

6:00 p.m.                                                    Boys Varsity Soccer – United Township High School (T)

6:00 p.m. – 7:00 p.m.                           Booster Meeting

WEDNESDAY, OCTOBER 9                         CCR #5/Early Release @ 2:50 p.m.

All Day                                                        Blackout for Fall Play (Auditorium)

7:45 a.m. – 9:00 a.m.                            IEP – Wells (B118)

9:00 a.m.                                                    Girls Varsity Golf- IHSA Regional – Metamora (T)

10:35 a.m. – 11:05 a.m.                        Junior Class CCR (Auditorium)

1:15 p.m. – 3:00 p.m.                            Presentation D. McDermott (Café)

2:50 p.m.                                                    Early Release

4:30 p.m.                                                    Boys Freshman Soccer – Rock Island High School (T)

6:00 p.m.                                                    Girls Freshman Volleyball – United Township High School (T)

7:00 p.m.                                                    Girls JV Volleyball – United Township High School (T)

THURSDAY, OCTOBER 10

All Day                                                        Blackout for Fall Play (Auditorium)

10:00 a.m. – 11:00 a.m.                      Attendance Meeting – Sanchez (B118)

12:20 p.m. – 1:10 p.m.                        Drake University (B131)

1:15 p.m. – 3:00 p.m.                            ACT Aspire (B131)

2:10 p.m. – 3:00 p.m.                             Northwestern University (B128)

4:00 p.m.                                                    Girls Varsity Tennis – Rock Island High School (T)

4:00 p.m.                                                    Girls JV Tennis – Rock Island High School (T)

4:30 p.m. – 6:30 p.m.                             Football Pasta Dinner (Café)

5:00 p.m.                                                    Girls Freshman Volleyball – United Township High School (H)

6:00 p.m.                                                    Girls Sophomore Volleyball – United Township High School (H)

7:00 p.m.                                                    Girls Varsity Volleyball – United Township High School (H)

FRIDAY, OCTOBER 11

All Day                                                        Blackout for Fall Play (Auditorium)

5:00 p.m.                                                    Boys Sophomore Football – Quincy Senior High School (H)

7:30 p.m.                                                    Boys Varsity Football – Quincy Senior High School (H)

SATURDAY, OCTOBER 12

TBA                                                            Girls Varsity Volleyball – Bettendorf Tournament (T)

8:30 a.m.                                                  Girls Varsity Tennis – WB6 Tournament – Galesburg (T)

8:30 a.m.                                                  Girls Varsity Swimming & Diving – UTHS INVITE (T)

9:00 a.m.                                                  Girls Sophomore Volleyball – Moline Soph Quad (H)

9:00 a.m.                                                  Girls Freshman Volleyball – Moline Fresh Quad (H)

9:30 a.m.                                                   Boys Varsity Cross Country – Metamora Invite (A)

9:30 a.m.                                                   Girls Varsity Cross Country – Metamora Invite (A)

10:00 a.m.                                                 Boys Freshman Soccer -  Rockford Boylan Invite (A)

10:00 a.m. – 2:00 p.m.                         Fall Play Light Crew (Auditorium)

11:00 a.m.                                                   Boys Freshman Football – Quincy Senior High School (T)

11:30 a.m.                                                   Boys JV Soccer – Rockton Hononegah High School (H)

1:00 p.m.                                                    Boys Varsity Soccer – Rockton Hononegah High School (H)

DROPS ENTERS

VonHoldt, Andrew – 11                                       Lacy, Aric – 11

Rebello, Anthony – 9

Liberato, Aaron - 10

“The real winners in life are the people who look at every situation with an expectation

that they can make it work or make it better”

September 23rd, 2013 by dwoods

MOLINE HIGH SCHOOL WEEKLY BULLETIN

Week of September 23 – September 28, 2013

HOMECOMING WEEK

MONDAY, SEPTEMBER 23

9:30 a.m. – 10:30 a.m.                                 Cabinet (B128)

10:35 a.m. – 11:55 a.m.                               Natural Helpers – Mahieu (B131)

10:35 a.m. – 12:40 p.m.                               Testing – Lambert (B128)

2:15 p.m. – 3:00 p.m.                                  Coronation (Auditorium)

3:30 p.m. – 5:30 p.m.                                  Play Rehearsal – Tapscott (Auditorium)

4:00 p.m.                                                          Boys Varsity Golf – Galesburg (T)

6:00 p.m.                                                          Board Meeting (Allendale)

6:30 p.m.                                                           Boys JV Football – Geneseo (T)

TUESDAY, SEPTEMBER 24

8:10 a.m. – 9:00 a.m.                                   Speech – T. Gosa (B118)

9:10 a.m. – 10:10 a.m.                                 Problem Solving Team (B128)

10:00 a.m. – 11:00 a.m.                               Teen Parent – A. Ryser & M. Woods (B131)

1:15 p.m. – 2:05 p.m.                                    Grief Group  (B131)

3:15 p.m. – 4:00 p.m.                                  New Teacher Meeting (B128)

3:30 p.m. – 5:30 p.m.                                  Play Rehearsal – Tapscott (Auditorium)

4:00 p.m.                                                          Girls Varsity Golf – Rock Island/Alleman (T)

4:30 p.m.                                                          Boys JV Soccer – Quincy Senior High School (H)

6:00 p.m.                                                         Boys Varsity Soccer – Quincy (H)

6:00 P.M.                                                         Girls Sophomore Volleyball – Galesburg High School (H)

6:00 p.m. – 7:00 p.m.                                Booster Meeting (B131)

7:00 p.m.                                                         Girls Varsity Volleyball – Galesburg High School (H)

WEDNESDAY, SEPTEMBER 25                  CCR #3/Early Release @ 2:50 p.m.

8:00 a.m. – 4:00 p.m.                                   Designers Interviews – Snyder (B128 & B131)

10:35 a.m. – 11:05 a.m.                               Senior Class CCR (Auditorium)

2:50 p.m.                                                          Early Release

3:30 p.m. – 5:30 p.m.                                  Play Rehearsal – Tapscott (Auditorium)

4:00 p.m.                                                          Boys Varsity Golf – Rock Island High School (H)

4:00 p.m.                                                        Girls Varsity Tennis - Morton High School (H)

4:00 p.m.                                                       Girls Sophomore Tennis – Dunlap High School (T)

THURSDAY, SEPTEMBER 26

8:10 a.m. – 9:00 a.m.                                   Speech – T. Gosa (B118)

3:30 p.m. – 5:30 p.m.                                  Play Rehearsal – Tapscott (Auditorium)

4:00 p.m.                                                        Girls Varsity Golf – Metamora High School (H)

5:30 – 7:30 p.m.                                          College Night @ Black Hawk College

4:00 p.m.                                                        Girls Varsity Golf – Metamora High School (H)

FRIDAY, SEPTEMBER 27                           11:10 a.m. Dismissal

7:30 a.m. – 3:00 p.m.                           Homecoming Prep – Carlough (B131)

2:00 p.m.                                                    Homecoming Parade

3:15 p.m.                                                    Girls Varsity Cross Country – Rock Island Invite (T)

3:30 p.m.                                                    Girls Varsity Tennis - Aurora West High (T)

3:45 p.m.                                                    Boys Varsity Cross Country – Rock Island Invite (T)

4:30 p.m.                                                    Girls Sophomore Tennis – Neuqua Valley High School (T)

5:00 p.m.                                                    Boys Sophomore Football – UTHS (H)

7:30 p.m.                                                    Boys Varsity Football – UTHS (H)

SATURDAY, SEPTEMBER 28

8:00 a.m.                                                    Boys JV Golf – Galesburg Invite (T)

8:00 a.m.                                                    Girls Varsity Golf – Galesburg Invite (T)

8:00 a.m.                                                    Girls Varsity Tennis – Prospect Invite (T)

8:30 a.m.                                                    Girls Sophomore Tennis – Ottawa F/S Tour (T)

9:00 a.m.                                                    Boys Varsity Cross Country – Palatine Invite (T)

9:00 a.m.                                                    Boys Varsity Golf – Sterling Invite (T)

9:00 a.m.                                                    Girls Varsity Cross Country – Palatine (T)

11:00 a.m.                                                   Boys JV Soccer – Sterling High School (T)

11:00 a.m.                                                   Boys Freshman Football – United Township High School (T)

12:00 a.m.                                                   Girls Varsity Swimming & Diving – Galesburg/Richwoods Triangular (T)

1:00 p.m.                                                    Boys Varsity Soccer – Sterling High School (T)

7:00 p.m. – 10:00 p.m.                        Homecoming Dance (Wharton Field House)

DROPS ENTERS

DeKeyser, Alexis - 11                                        Tiffenback, Brieanna – 9

Richardson, Rayshun – 12                                 Wilson, Nicholas – 11

McCaret, Samantha -10                                      Catana, Mariana - 9

Adams, Summer - 12

“When you’re good to others, you’re best to yourself”