Archive for the ‘Uncategorized’ Category

Weekly Bulletin – November 24 – November 29, 2014

Monday, November 24th, 2014

 

MONDAY, NOVEMBER 24

9:30 a.m. – 10:00 a.m.                                 Cabinet - McGuire (B128)

10:55 a.m. – 12:15 p.m.                               Natural Helpers – A. Hoover (B131)

3:00 p.m. – 4:00 p.m.                                  Impov. Rehearsal – C. Vo (Auditorium Lobby)

3:15 p.m.                                                          Natural Helpers – A. Hoover (B131)

6:00 p.m.                                                        Board Meeting (Coolidge Professional Development Room)

6:00 p.m.                                                        Boys Varsity Basketball – Galesburg Thanksgiving Tournament (T)

 

TUESDAY, NOVEMBER 25

All Day                                                         Counseling Intern – D. Bodeen (B118)

Period 1, 2 & 4                                            W. Cable (B128)

9:00 a.m. – 10:30 a.m.                             Problem Solving Team – L. Martinez (B128)

10:00 a.m. – 11:00 a.m.                           Attendance Meeting – Sanchez (B128)

Period 4                                                      Grief Group – A. Hoover (B131)

3:00 p.m. – 4:00 p.m.                                  Impov. Rehearsal – C. Vo (Auditorium Lobby)

5:00 p.m.                                                    Boys JV & Varsity Wrestling – UT Duals

5:00 p.m.                                                    Girls Sophomore Basketball – UTHS (T)

6:00 p.m.                                                    Girls Swimming Potluck (Cafeteria)

6:30 p.m.                                                    Girls Varsity Basketball – UTHS (T)

 

WEDNESDAY, NOVEMBER 26 -NO SCHOOL

 

THURSDAY, NOVEMBER 27 - NO SCHOOL - THANKSGIVING

 

FRIDAY, NOVEMBER 28 - NO SCHOOL

9:00 a.m.                                                    Boys Varsity Basketball – Galesburg Thanksgiving Tournament (T)

10:00 a.m.                                                   Girls Varsity Basketball – Morton Tournament (T)

10:30 a.m.                                                   Girls Sophomore Basketball – RI Sophomore Tournament (T)

7:00 p.m.                                                    Boys Varsity Basketball – Galesburg Thanksgiving Tournament (H)

 

SATURDAY, NOVEMBER 29

9:00 a.m.                                                    Girls Varsity Bowling – Rock Island Invite (T)

9:30 a.m.                                                    Boys Freshman Wrestling – Rockford East Fresh Tournament (T)

12:30 p.m.                                                  Boys Varsity Basketball – Galesburg Thanksgiving Tournament (T)

1:00 p.m.                                                    Boys Varsity Wrestling – Moline Quad (H)

1:30 p.m.                                                    Girls Varsity Basketball – Morton Tournament (T)

5:00 p.m.                                                    Boys Varsity Basketball – Galesburg Thanksgiving Tournament (T)

 

HAPPY THANKSGIVING!

Weekly Bulletin April 21 – April 26

Tuesday, April 22nd, 2014

                            

MOLINE HIGH SCHOOL WEEKLY BULLETIN

Week of April 21 – April 26, 2014

MONDAY, APRIL 21                  NO SCHOOL – BUILDING CLOSED

4:30 p.m.                                                    Freshman Baseball – Rock Island High School (T)

4:30 p.m.                                                    Varsity Softball – Alleman High School (H)

4:30 p.m.                                                    Sophomore Softball – Alleman High School (H)

4:30 p.m.                                                    Girls JV Track & Field – UTHS Quad (T)

TUESDAY, APRIL 22

8:00 a.m. – 9:00 a.m.                           IEP Meeting – Davila (B118)

9:30 a.m.                                                    Cabinet – McGuire (B128)

10:00 a.m. – 6:00 p.m.                         Class Ring Orders (Auditorium Lobby)

11:00 a.m. – 12:00 p.m.                      Pool Meeting – D. Snyder (B128)

Period 5                                                      Grief Group (B131)

3:00 p.m.                                                    PSAE (B131)

5:00 p.m.                                                    Boys JV Track & Field – Moline JV Invite (H)

6:00 p.m.                                                    CMPA (C125)

6:00 p.m.                                                    Soccer Planning Meeting (Cafeteria)

7:00 p.m.                                                    Drama Boosters (E204)

WEDNESDAY, APRIL 23           PSAE Testing – All Juniors – No School Grades 9, 10 & 12

All Day                                                       PSAE (B131)

12:35 p.m.                                                  Early Dismissal

3:15 p.m.                                                    Coaches Meeting – T. Rosenthal (B128)

THURSDAY, APRIL 24

8:00 a.m. – 12:35p.m.                          PSAE (B131)

12:35 p.m.                                                  Dismissal for Juniors

1:00 p.m. – 3:00 p.m.                           Grades 9, 10 & 12 Attend

1:15 p.m. – 2:00 p.m.                           Speech – Gosa (B118)

2:15 p.m.                                                    IEP – T. Nelson (B128)

3:00 p.m. – 4:00 p.m.                          Interact Club – L. Martinez (B131)

4:30 p.m.                                                    Varsity Baseball – Alleman High School (T)

4:30 p.m.                                                    Sophomore Baseball – Alleman HighSchool (T)

4:30 p.m.                                                    Girls JV Soccer – Quincy Senior High School (H)

4:30 p.m.                                                    Freshman Softball – United Township High School (H)

6:00 p.m.                                                    Girls Varsity Soccer – Quincy Senior High School (H)

FRIDAY, APRIL 25

All Day                                                       B. Reveal (B118)

Period 1 – 7                                              Testing – J. Ulam (B131)

10:00 a.m. – 11:00 a.m.                      Attendance Meeting – R. Sanchez (B128)

3:00 p.m. – 6:30 p.m.                           One-Act Rehearsal – KC Griesenbeck (Auditorium)

4:00 p.m.                                                    Boys Varsity Tennis – Downers Grove South High School (T)

4:00 p.m.                                                    Boys Varsity Track & Field – Rock Island Invite (T)

4:00 p.m.                                                    Boys Sophomore Tennis – Downers Grove South High School (T)

4:30 p.m.                                                    Varsity Baseball – Macomb High School (T)

4:30 p.m.                                                    Sophomore Baseball – Macomb High School (T)

4:30 p.m.                                                    Freshman Baseball – United Township High School (H)

4:30 p.m.                                                    Girls Varsity Track & Field – Dixon Invite (T)

 

SATURDAY, APRIL 26

8:30 a.m. – 11:30 a.m.                          Boys Choir – K. Bodenbender (Auditroium)

8:30 a.m.                                                    Boys Varsity Tennis – Prospect Invite (T)

9:00 a.m.                                                    Boys Sophomore Tennis – York Duals (T)

11:00 a.m.                                                   Varsity Baseball – Quincy Senior High School (T)

11:00 a.m.                                                   Sophomore Baseball – Quincy Senior High School (T)

11:00 a.m.                                                   Varsity Softball – Quincy Senior High School (H)

11:00 a.m.                                                   Sophomore Softball – Quincy Senior High School (H)

1:00 p.m.                                                    Varsity Baseball – Quincy Senior High School (T)

1:00 p.m.                                                    Sophomore Baseball – Quincy Senior High School (T)

1:00 p.m.                                                    Varsity Softball – Quincy Senior High School (H)

1:00 p.m.                                                    Sophomore Softball – Quincy Senior High School (H)

5:00 p.m. – 7:00 p.m.                          Jazz-a-Thon (Cafeteria)

7:00 p.m.                                                    One-Act Festival – KC Griesenbeck (Auditorium)

 

 

Weekly Bulletin April 13 – April 19, 2014

Monday, April 14th, 2014

                            

MOLINE HIGH SCHOOL WEEKLY BULLETIN

Week of April 13 – April 19, 2014

SUNDAY, APRIL 13                                    

2:00 P.M. – 9:00 p.m.                      QC Symphony (Band Room)

MONDAY, APRIL 14                                   

All Day                                                    NHS Set-up – A. Ryser (Auditorium)

9:30 a.m.                                                 Administrative Cabinet – McGuire (B128)

11:00 a.m. – 12:00 p.m.                   Darryl Snyder Meeting (B128)

Period 4                                                   Natural Helpers – Mahieu (B131)

4:30 p.m.                                                 Freshman Baseball – Geneseo High School (T)

5:00 p.m.                                                 Girls JV Soccer – Rock Island High School (T)

6:00 p.m.                                                  Board Meeting (Coolidge Professional Development Room)

6:30 p.m.                                                   Girls Varsity Soccer – Rock Island High School (T)

6:30 p.m. – 7:15 p.m.                            Student Congress – Carlough (Cafeteria)

TUESDAY, APRIL 15

9:00 a.m.                                                    Teen Parenting – M. Woods (B131)

Period 2 and Period 3                             NHS Practice – A. Ryser (Auditorium)

9:10 a.m. – 10:10 a.m.                            Problem Solving Team – Martinez (B128)

10:00 a.m.                                                   Commencement Meeting – M. Woods (Cafeteria)

11:00 a.m. – 12:30 p.m.                       IEP Meeting (B118)

Period 4                                                      Grief Group (B131)

2:15 p.m.                                                    Department Meeting – McGuire (B131)

4:15 p.m.                                                    Boys JV Tennis – Alleman High School (H)

4:15 p.m.                                                    Boys Varsity Tennis – Alleman High School (H)

4:30 p.m.                                                    Boys Sophomore Tennis – Rock Island High School (T)

4:30 p.m.                                                    Freshman Baseball – Galesburg High School (H)

4:30 p.m.                                                    Girls Varsity Track & Field – Clinton IA Invite (T)

5:00 p.m.                                                    Boys JV Track & Field – Rock Island JV Invite (T)

6:30 p.m. – 9:00 p.m.                            NHS Set-up and Reception – A. Ryser (Cafeteria)

7:30 p.m.                                                    NHS Induction – A. Ryser (Auditorium)

WEDNESDAY, APRIL 16                             CCR #24 – Early Release @ 2:50 p.m.

All Day                                                        PSAE - Juniors – Gorgal (Auditorium)

10:35 a.m. – 11:05 a.m.                       CCR – Seniors – Gorgal (Auditorium)

2:50 p.m.                                                    Early Release

3:00 p.m. – 3:30 p.m.                            PSAE Staff Training – Cabel (Auditorium, E204 & J228)

3:00 p.m. – 4:00 p.m.                            Interact – Martinez (B131)

4:00 p.m.                                                    Boys Sophomore Tennis – United Township High School (H)

4:30 p.m.                                                    Varsity Baseball – Normal West High School (T)

4:30 p.m.                                                    Girls JV Soccer – Machesney Park Harlem (T)

6:00 p.m.                                                    Girls Varsity Soccer – Machesney Park Harlem (T)

6:00 p.m.                                                    Potluck Planning Meeting – Rosenthal (Cafeteria)

7:00 p.m.                                                    Project Graduation Meeting – Lohman (B131)

7:00 p.m.                                                    Boosters (Library)

THURSDAY, APRIL 17

Period 3                                                      PSAE Meeting – Juniors (Auditorium)

Period 6                                                      Speech – Gosa (B118)

4:30 p.m.                                                    Girls JV Soccer – Pekin High School (T)

6:00 p.m.                                                    Girls Varsity Soccer – Pekin High School (T)

FRIDAY, APRIL 18                                      NO SCHOOL

3:30 p.m.                                                    Boys Varsity Tennis – Belleville East High School (H)

4:30 p.m.                                                    Varsity Softball – LaSalle-Peru High School (H)

4:30 p.m.                                                    Sophomore Softball –LaSalle-Peru High School (H)

SATURDAY, APRIL 19

8:30 a.m.                                                    Boys Varsity Tennis – Moline Invite (H)

10:00 a.m.                                                 Boys Varsity Track & Field – Ottawa Invite (T)

10:30 a.m.                                                 Girls Varsity Track & Field – Rock Island Invite (T)

11:00 a.m.                                                   Varsity Baseball – Galesburg High School (H)

11:00 a.m.                                                   Sophomore Baseball – Galesburg High School (H)

11:00 a.m.                                                   Varsity Softball – Galesburg High School (T)

11:00 a.m.                                                   Girls JV Soccer – Morton High School (H)

11:00 a.m.                                                   Sophomore Softball - Galesburg High School (T)

12:30 p.m.                                                   Girls Varsity Soccer – Morton High School (H)

1:00 p.m.                                                    Varsity Baseball – Galesburg High School (H)

1:00 p.m.                                                    Sophomore Baseball – Galesburg High School (H)

1:00 p.m.                                                    Varsity Softball – Galesburg High School (T)

1:00 p.m.                                                    Sophomore Softball – Galesburg High School (T)

Weekly Bulletin March 10 – March 15, 2014

Tuesday, March 11th, 2014

                            

MOLINE HIGH SCHOOL WEEKLY BULLETIN

                                                                                              Week of March 10 – March 15, 2014

MONDAY, MARCH 10

All Day                                                         Blackout for Musical – May (Auditorium)

9:30 a.m.                                                     Administrative Cabinet – McGuire (B128)

11:00 a.m. – 12:00 p.m.                      D. Snyder (B128)

Period 4                                                     Natural Helpers – Mahieu (B131)

1:00 p.m. – 2:00 p.m.                          Parent Meeting – Martinez (B128)

3:00 p.m. – 9:30 p.m.                           Musical Rehearsal (Auditorium)

3:30 p.m. – 9:30 p.m.                            Pitz (J-Wing 2nd Floor)

6:30 p.m. – 7:15 p.m.                             Student Congress – Carlough (Cafeteria)

TUESDAY, MARCH 11

All Day                                                        Blackout for Musical – May (Auditorium)

All Day                                                        Freshmen Academy – Math (B118)

Period 1, 2, 3 & 4                                     Freshmen Academy (B131)

9:10 a.m. – 10:10 a.m.                           Problem Solving Team – Martinez (B128)

Period 5                                                       Grief Group (B131)

Period 6 & 7                                               Freshmen Academy (B131)

2:00 pm.                                                     D. Snyder Meeting (B128)

3:00 p.m. – 9:30 p.m.                           Musical Rehearsal (Auditorium)

6:00 p.m.                                                    Girls Basketball Banquet (Cafeteria)

WEDNESDAY, MARCH 12                           CCR #20 – Early Release @ 2:50 p.m.

All Day                                                        Blackout for Musical – May (Auditorium)

10:35 a.m. – 11:05 a.m.                       CCR – Seniors – P. Gross (Auditorium)

Period 7                                                      Rising Star – Sommers (B131)

2:50 p.m.                                                    Early Release

3:00 p.m. – 3:30 p.m.                           504 Meeting – Martinez (B128)

3:00 p.m. – 4:00 p.m.                           Interact Club – Martinez (B131)

3:00 p.m. – 9:30 p.m.                           Musical Rehearsal – May (Auditorium)

3:15 p.m.                                                    IEP – Wells (B118)

6:00 p.m.                                                    Spring Sports Pictures (Wharton)

THURSDAY, MARCH 13

All Day                                                        Blackout for Musical – May (Auditorium)

Period 6                                                      Speech – Gosa (B118)

Period 7                                                      IEP – Heiar (B118)

3:00 p.m. – 9:00 p.m.                          Line O’Type Staff Work Night (Publications Office)

5:00 p.m. – 9:00 p.m.                           Police Training (3rd Floor)

6:00 p.m.                                                    Soccer Parent Meeting (Cafeteria)

7:30 p.m.                                                    Spring Musical (Auditorium)

FRIDAY, MARCH 14

All Day                                                        Blackout for Musical – May (Auditorium)

7:30 p.m.                                                    Spring Musical (Auditorium)

SATURDAY, MARCH 15

2:00 p.m.                                                    Spring Musical Matinee (Auditorium)

7:30 p.m.                                                    Spring Musical (Auditorium)

 

Weekly Bulletin February 24 – March 1

Wednesday, February 26th, 2014

MOLINE HIGH SCHOOL WEEKLY BULLETIN
Week of February 24 – March 1, 2014

MONDAY, FEBRUARY 24
All Day ISDM Planning – Dan McGuire (B118)
All Day Co-Teaching Meeting – Dan McGuire (B128)
Period 4 Natural Helpers – Mahieu (B131)
3:00 p.m. – 9:30 p.m. Musical Rehearsal (Auditorium)
3:30 p.m. Darryl Snyder Meeting (B131)
3:30 p.m. – 6:00 p.m. ZAPS (B152)
6:30 p.m. – 7:15 p.m. Student Congress – Carlough (Cafeteria)

TUESDAY, FEBRUARY 25
ALL DAY Counselors at Wilson
9:10 a.m. – 10:10 a.m. PST (B128)
9:30 a.m. Cabinet – McGuire (B128)
Period 4 Grief Group (B131)
3:00 p.m. – 9:30 p.m. Musical Rehearsal (Auditorium)
3:30 p.m. – 6:00 p.m. ZAPS (B152)
6:00 p.m. Girls Bowling Potluck (Cafeteria)
6:00 p.m. Wrestling (V) IHSA Dual Sectional (LaSalle-Peru)
7:00 p.m. Instrumental Music Parents’ Association (C133)

WEDNESDAY, FEBRUARY 26 CCR #18 –
10:35 a.m. – 11:05 a.m. CCR
2:50 p.m. Early Release
3:00 p.m. – 4:00 p.m. Interact Club – Martinez (B131)
3:00 p.m. – 9:30 p.m. Musical Rehearsal (Auditorium)

THURSDAY, FEBRUARY 27
11:30 a.m. IEP Meeting – Heiar (B118)
Period 6 Speech – Gosa (B118)
4:00 p.m. IEP – Heiar (B118)
5:00 p.m. – 9:00 p.m. Moline Police Department Rapid Deployment Training (3rd Floor)
7:00 p.m. – 9:00 p.m. Encore Dessert Theatre (Auditorium/Cafeteria)

FRIDAY, FEBRUARY 28
TBA Boys Swim (V) IHSA State (Evanston)
All Day Blackout – Musical (Auditorium)
All Day Blood Drive (West Gym)
8:10 a.m. – 10:00 a.m. Illinois Lt. Governor (Auditorium)
5:00 p.m. Girls Varsity Track – Knox College Invitational (T)
6:00/7:30 p.m. Boys Basketball (S/V) Rock Island High School (T)

SATURDAY, MARCH 1
TBA Boys Varsity Swimming – IHSA State (Evanston)
9:00 a.m. Boys Varsity Track – Joliet Indoor Invitational (T)
9:00 a.m. – 3:30 p.m. Stage Crew/Musical (Auditorium)
7:00 p.m. – 10:00 p.m. Sadie Hawkins (Wharton Field House)

Weekly Bulletin February 3 – February 8

Monday, February 3rd, 2014

                            

MONDAY, FEBRUARY 3                  

8:10 a.m. – 10:50 a.m.                  Case Management - L. Lambert (B131)

9:30 a.m.                                              Cabinet – McGuire (B128)

10:55 a.m. – 12:15 p.m.                 Case Management - L. Lambert (B128)

10:55 a.m. – 12:15 p.m.                  Natural Helpers – Mahieu (B131)

11:00 a.m.                                            Girls Varsity Bowling – WB6 Conference Meet – Highland (T)

12:20 p.m. – 3:00 p.m.                   Case Management - L. Lambert (B131)

3:15 p.m.                                                Faculty Meeting – McGuire (Cafeteria)

3:15 p.m. – 4:15 p.m.                        Robotics – Lindstrom (D125)

12:20 p.m. – 3:00 p.m.                     Rehearsal – Vo (Auditorium)

6:30 p.m. – 7:15 p.m.                        Student Congress – Carlough (Cafeteria)

TUESDAY, FEBRUARY 4

All Day                                                       Social Studies Curriculum – Guerdet (B118)

9:00 a.m. – 10:00 a.m.                        MTI Scholar – A. Ryser (B131)

9:10 a.m. 10:10 a.m.                         Problem Solving Team – Martinez (B128)

12:20 p.m. – 1:10 p.m.                          Grief Group (B131)

2:15 p.m. – 3:00 p.m.                            Department Chair Meeting – McGuire (B131)

3:30 p.m. – 7:30 p.m.                            FASFA Night (B220)

4:00 p.m.                                                    Girls Varsity Bowling – United Township High School (H)

5:30 p.m.                                                    Girls Sophomore Basketball – Galesburg High School (T)

7:00 p.m.                                                    Girls Varsity Basketball – Galesburg High School (T)

7:00 p.m.                                                    Boys Freshman Basketball – Bettendorf High School (T)

7:00 p.m.                                                    Course Description Night (Auditorium)

7:30 p.m.                                                    Course Description Night (Cafeteria)

WEDNESDAY, FEBRUARY 5                       Early Dismissal – School Improvement – 11:10 a.m.

8:00 a.m. – 11:00 a.m.                         Band Rehearsal – Morton (Auditorium)

11:10 a.m.                                                   Early Dismissal – School Improvement

11:30 a.m. - 3:00 p.m.                            Electrician – Martinez (Cafeteria)

6:00 p.m. – 7:00 p.m.                             Robotics – Carlough (D125)

6:30 p.m.                                                    PTSA Meeting – K. Head (B131)

7:00 p.m.                                                    Project Graduation Meeting – P. Lohman/A. Baker (Cafeteria)

3:00 p.m. – 9:00 p.m.                           Band Set-Up – Morton (Auditorium)

THURSDAY, FEBRUARY 6

All Day                                                      Band Rehearsal Day (Auditorium)

All Day                                                      J. Mueller (B118)

All Day                                                      Freshman Academy Math (B131)

3:15 p.m. – 4:15 p.m.                          Robotics (D125)

5:30 p.m.                                                   Girls Sophomore Basketball – Quincy Senior H.S. (H)

7:00 p.m.                                                   Girls Varsity Basketball – Quincy Senior H.S. (H)

7:00 p.m.                                                   Winter Instrumental Concert – Morton (Auditorium)

FRIDAY, FEBRUARY 7

All Day                                                       J. Mueller (B118)

6:00 p.m.                                                  Boys Sophomore Basketball – Galesburg High School (H)

7:30 p.m.                                                  Boys Varsity Basketball – Galesburg High School (H) 

SATURDAY, FEBRUARY 8

TBA                                                            Boys Varsity Wrestling – IHSA Regionals (T)

TBA                                                            Robotics Regional Tournament – PV High School (T)

7:30 a.m. – 1:00 p.m.                          ACT Classrooms B-wing 3rd Floor

9:00 a.m.                                                   Girls Varsity Bowling – IHSA Regional (T)

10:00 a.m.                                                  Boys Freshman Basketball – Peoria Richwoods H.S. (T)

11:00 a.m.                                                  Girls Freshman Basketball – Davenport West H.S. (H)

11:30 a.m.                                                  Girls Sophomore Basketball – Peoria High School (T)

1:00 p.m.                                                    Girls Varsity Basketball – Peoria High School (T)

5:00 p.m.                                                    Boys Sophomore Basketball – Normal Community High School (T)

6:30 p.m.                                                    Boys Varsity Basketball – Normal Community High School (T) 

Weekly Bulletin – January 27 – February 1

Monday, January 27th, 2014

                            

MOLINE HIGH SCHOOL WEEKLY BULLETIN

Week of January 27 – February 1, 2014

MONDAY, JANUARY 27                   SCHOOL CANCELLED

 

TUESDAY, JANUARY 28                  SCHOOL CANCELLED

9:10 a.m. 10:10 a.m.             Problem Solving Team – Martinez (B128)

1:00 a.m.                                         Attendance – C. Diaz (B128)

3:00 p.m. – 5:00 p.m.              L’OT Press Night – Blackall (Publications Office)

3:00 p.m. – 3:30 p.m.               Facilities Meeting - D. Snyder (Cafeteria)

3:30 p.m. – 4:30 p.m.                Facilities Meeting - D. Snyder (B131)

4:00 p.m.                                         Girls Varsity Bowling – United Township H.S. (H)

6:00 p.m.                                          Boys JV Wrestling – United Township H.S. (T)

6:00 p.m.                                          Girls Freshman Basketball – Bettendorf High School (H)

6:30 p.m. – 8:00 p.m.                  Natural Helpers – Mahieu (Cafeteria)

7:00 p.m.                                            Boys Varsity Wrestling – United Township High School (T)

7:00 p.m.                                             IMPA (C133)

WEDNESDAY, JANUARY 29                        CCR #15 – Early Release @ 2:50

All Day                                                   Freshman Academy (B131)

10:35 a.m. – 11:05 a.m.                  Sophomore CCR (Auditorium)

2:50 p.m.                                              Early Release

6:00 p.m. – 7:00 p.m.                     Robotics – Carlough (D125)

 

THURSDAY, JANUARY 30

8:10 a.m. – 10:50 a.m.                     J. Mueller (B118)

8:10 p.m. – 3:00 p.m.                      Case Manager – L. Lambert (B131)

8:10 p.m. – 3:00 p.m.                     Case Manager – M. Wells (B217)

1:15 p.m. – 2:05 p.m.                       Speech – T. Gosa (B118)

3:15 p.m. – 4:15 p.m.                         Robotics - (D125)

5:30 p.m.                                                 Girls Sophomore Basketball – Alleman High School (H)

6:00 p.m.                                                 Boys Varsity Wrestling – Alleman High School (T)

6:00 p.m.                                                 Boys Varsity Swimming & Diving – Rock Island High School (T)

7:00 p.m.                                                 Girls Varsity Basketball – Alleman High School (H)

FRIDAY, JANUARY 31

All Day                                                      J. Mueller (B118)

9:00 a.m. - 11:00 a.m.                        Robotics – Fitzpatrick (D125)

6:00 p.m.                                                  Boys Sophomore Basketball – United Township High School (H)

7:30 p.m.                                                  Boys Varsity Basketball – United Township High School (H)

SATURDAY, FEBRUARY 1

9:00 a.m.                                                  Girls Varsity Bowling – Dixon Invite (T)

10:00 a.m.                                                Girls Freshman Basketball – Galesburg High School (H)

11:00 a.m.                                                Boys Varsity Wrestling – Quincy/Galesburg @ UTHS (T)

11:30 a.m.                                                Boys Freshman Basketball – Davenport North High School (H)

2:30 p.m.                                                 Girls Sophomore Basketball – Maine West High School (H)

4:00 p.m.                                                 Girls Varsity Basketball – Maine West High School (H)

6:00 p.m.                                                 Boys Varsity Basketball – QC/Wheaton Shootout (T)  

“There are no speed limits on the road to excellence”

Weekly Bulleting 01/06/14

Monday, January 6th, 2014

                            

MOLINE HIGH SCHOOL WEEKLY BULLETIN

Week of January 6 – January 11, 2014

MONDAY, JANUARY 6                                NO SCHOOL – TEACHER’S INSERVICE

All Day                                        Dr. Moyer (B131)

All Day                                        Dr. Moyer (E204)

All Day                                         Dr. Moyer (Auditorium)

3:00 p.m. – 6:00 p.m.           Play Rehearsal – Griesenbeck (Auditorium)

 

TUESDAY, JANUARY 7                               SECOND SEMESTER BEGINS

All Day                                            Blackout for Winter Play (Auditorium)

8:10 a.m. – 9:00 a.m.                Speech – T. Gosa (B118)

9:30 a.m. – 10:30 a.m.             Cabinet – McGuire (B128)

2:15 p.m. – 3:00 p.m.                Department Chair Meeting – McGuire (B131)

4:00 p.m. – 6:00 p.m.               Play Rehearsal – Griesebeck (Auditoriuim)

7:00 p.m.                                         IMPA (C133)

 

WEDNESDAY, JANUARY 8                          NO CCR / NO EARLY RELEASE

All Day                                                        Blackout for Winter Play (Auditorium)

9:10 a.m. – 10:10 a.m.                          Problem Solving Team – Martinez (B128)

2:10 p.m. – 3:00 p.m.                            Rising Star – Sommers (B131)

3:15 p.m. – 9:00 p.m.                            Play Rehearsal – Griesenbeck (Auditorium)

4:30 p.m.                                                    Boys Varsity Swimming & Diving – Sterling High School (T)

6:00 p.m.                                                    Girls Freshman Basketball – Assumption High School (T)

6:30 p.m.                                                    PTSA – K. Head (B131)

7:30 p.m.                                                    Boys Freshman Basketball – Assumption High School (T)

 

THURSDAY, JANUARY 9

All Day                                                        Blackout for Winter Play (Auditorium)

8:10 a.m. – 9:00 a.m.                           Speech – T. Gosa (B118)

3:15 p.m. – 4:15 p.m.                            Robotics Club – Scannell (D125)

5:30 p.m.                                                    Girls Sophomore Basketball – Rock Island High School (H)

6:00 p.m.                                                    Boys JV Wrestling – Rock Island High School (H)

7:00 p.m.                                                    Boys Varsity Wrestling – Rock Island High School (H)

7:00 p.m.                                                    Girls Varsity Basketball – Rock Island High School (H)

7:00 p.m.                                                    Financial Aid Night (Cafeteria)

 

FRIDAY, JANUARY 10

All Day                                                        Blackout for Winter Play (Auditorium)

10:00 a.m. – 11:00 a.m.                      Authentic Voices – Hoover (B128)

SATURDAY, JANUARY 11

9:30 a.m.                                                    Boys Varsity Wrestling – Sycamore Tournament (T)

9:30 a.m.                                                    Boys JV Wrestling – Pekin Tournament (T)

11:00 a.m.                                                   Girls Freshman Basketball – Rock Island High School (H)

5:00 p.m.                                                    Boys Sophomore Basketball – LaSalle-Peru High School (T)

6:30 p.m.                                                    Boys Varsity Basketball – LaSalle-Peru High School (T)

 

 

 

 

Monday, December 16th, 2013

MOLINE HIGH SCHOOL WEEKLY BULLETIN

Week of December 16 – December 21, 2013

MONDAY, DECEMBER 16

8:00 a.m. – 10:50 a.m.              Vision/Hearing – Sandholm (B131)

9:30 a.m. – 10:30 a.m.               Cabinet – McGuire (B128)

10:55 a.m. – 12:15 p.m.              Natural Helpers – Mahieu (B131)

12:20 p.m. – 3:00 p.m.               Vision/Hearing - Sandholm (B131)

2:15 p.m.                                            IEP – C. Hanson (B128)

3:00 p.m. – 6:00 p.m.                  Play Rehearsal – Griesenbeck (Auditorium)

3:15 p.m. – 4:15 p.m.                    Robotics Club – Lindstrom (D125)

6:30 p.m. – 7:15 p.m.                   Student Congress – Carlough (Cafeteria)

6:00 p.m.                                            Boys Freshman Basketball – United Township High School (T)

TUESDAY, DECEMBER 17

8:10 a.m. – 9:00 a.m.                      Speech – T. Gosa (B118)

9:10 a.m. – 10:10 a.m.                    Problem Solving Team (B128)

1:15 p.m. – 2:05 p.m.                       College Visits – A. Ryser (B131)

2:15 p.m.                                               Department Chair Meeting (B131)

3:00 p.m. – 6:00 p.m.                     Play Rehearsal – Griesenbeck (Auditorium)

4:00 p.m.                                              Girls Varsity Bowling – Rock Island High School (H)

5:00 p.m.                                               Boys Varsity Swimming & Diving – United Township High School (T)

5:00 p.m. – 7:00 p.m.                      J. Addams – L. Meeker (C114)

WEDNESDAY, DECEMBER 18                     FINALS (Period 7)

8:10 a.m. – 1:40 p.m.                         Periods 1 through 6

1:50 p.m. – 3:00 p.m.                        Period 7 Finals

3:00 p.m. – 6:00 p.m.                        Play Rehearsal – Griesenbeck (Auditorium)

3:30 p.m.                                                   IEP – T. Myers (B131)

6:00 p.m.                                                  Girls Freshman Basketball – United Township High School (H)

6:00 p.m. – 7:30 p.m.                          Robotics Club – Carlough (D125)

THURSDAY, DECEMBER 19                        FINALS (Periods 1-3) Noon Dismissal

8:10 a.m. – 9:00 a.m.                             Speech – T. Gosa (B118)

8:10 a.m. – 9:20 a.m.                              Period 1 Finals

9:30 a.m. – 10:40 a.m.                           Period 2 Finals

10:50 a.m. – Noon                                   Period 3 Finals

Noon                                                             Dismissal

1:30 p.m.                                                     IEP – C. Hanson (B131)

3:00 p.m. – 6:00 p.m.                           Play Rehearsal – Griesenbeck (Auditorium)

3:15 p.m. – 4:15 p.m.                             Robotics Club – Scannell (D125)

5:30 p.m.                                                    Girls Sophomore Basketball – Quincy Senior High School (T)

7:00 p.m.                                                    Girls Varsity Basketball – Quincy Senior High School (T)

FRIDAY, DECEMBER 20                              FINALS (Periods 4-6) Noon Dismissal

8:10 a.m. – 9:20 a.m.                              Period 4 Finals

9:30 a.m. – 10:40 a.m.                           Period 5 Finals

10:50 a.m. – Noon                                    Period 6 Finals

Noon                                                               Dismissal – End of Semester 1

3:00 p.m. – 6:00 p.m.                              Play Rehearsal – Griesenbeck (Auditorium)

4:30 p.m.                                                       Boys Varsity Wrestling – Hinsdale Central Invite (T)

6:00 p.m.                                                       Boys Sophomore Basketball – Alleman High School (H)

7:30 p.m.                                                       Boys Varsity Basketball – Alleman High School (H)

SATURDAY, DECEMBER 21

9:00 a.m. – 10:00 a.m.                         Robotics Club – Fitzpatrick (D125)

9:00 a.m.                                                    Boys Freshman Wrestling – DeKalb Quad (T)

9:30 a.m.                                                    Boys Varsity Wrestling – Hinsdale Central Invite (T)

10:00 a.m.                                                  Boys Varsity Swimming & Diving – Rockford East Invite (T)

10:00 a.m.                                                  Boys Sophomore Basketball – North Scott High School (H)

10:00 a.m.                                                  Boys Freshman Basketball – North Scott High School (T)

10:00 a.m.                                                   Girls Freshman Basketball – North Scott High School (T)

10:30 a.m.                                                   Boys Varsity Basketball – Chuck Dayton DeKalb Tournament (T)

11:30 a.m.                                                   Girls Sophomore Basketball – Sterling Tournament (T)

12:00 p.m.                                                   Girls Varsity Basketball – Sterling Tournament (T)

1:30 p.m.                                                    Girls Varsity Bowling – Rockford East Invite (T)

6:45 p.m.                                                    Boys Varsity Basketball – Iowa/Illinois Shootout (T)

“Peace on earth will come to stay, when we live Christmas every day.”

Weekly Bulletin

Monday, December 9th, 2013

MOLINE HIGH SCHOOL WEEKLY BULLETIN

Week of December 9 – December 14, 2013

MONDAY, DECEMBER 9

7:30 a.m. – 3:30 p.m.                        Common Core Meeting – Singley (B131)

8:00 a.m. – 11:00 a.m.                      Common Core Meeting – Singley (Cafeteria)

8:00 a.m. – 3:00 p.m.                        Choir Rehearsal – May (Auditorium)

9:30 a.m. – 10:30 a.m.                       Cabinet – McGuire (B128)

10:00 a.m. – 1:00 p.m.                       Share Joys Luncheon – A. Ryser (Auditorium Lobby)

10:55 a.m. – 12:15 p.m.                       Natural Helpers – Mahieu (B128)

12:30 p.m. – 3:00 p.m.                        Common Core Meeting – Singley (Cafeteria)

3:00 p.m. – 6:00 p.m.                          Play Rehearsal – Griesenbeck (Auditorium)

6:00 p.m.                                                    Boys Freshman Basketball – Rock Island High School (T)

6:00 p.m.                                                    Board Meeting (Allendale)

TUESDAY, DECEMBER 10

All Day                                                        Choir Rehearsal – May (Auditorium)

7:00 a.m.                                                    IL State Scholars (Cafeteria)

8:10 a.m. – 9:00 a.m.                            Speech – T. Gosa (B118)

9:00 a.m.                                                    Teen Parent Meeting – Woods (B131)

9:10 a.m. – 10:10 a.m.                           Problem Solving Team (B128)

10:55 a.m. – 12:15 p.m.                         Grief Group (B131)

3:15 p.m.                                                      MEA Building Reps (B131)

6:00 p.m.                                                     Boys Varsity Swimming & Diving – Davenport North High School (T)

7:30 p.m.                                                     Choir Concert – May (Auditorium)

WEDNESDAY, DECEMBER 11                     CCR #12 – Early Release – 2:50 p.m.

10:35 a.m. – 11:05 a.m.                           Seniors CCR – T. SantAmour (Auditorium)

11:10 a.m. – 12:20 p.m.                           Authentic Voices – A. Hoover (B131)

2:05 p.m. – 2:50 p.m.                               Rising Star – Sommers (B131)

2:50 p.m.                                                       Early Release

3:00 p.m. – 4:00 p.m.                             Interact Meeting – Martinez (B131)

3:00 p.m. – 6:00 p.m.                            Play Rehearsal – Griesenbeck (Auditorium)

6:00 p.m.                                                    Boys JV Wrestling – Geneseo High School (T)

7:00 p.m.                                                   Boys Varsity Wrestling – Geneseo High School (T)

THURSDAY, DECEMBER 12

All Day                                                        PE Classes – Gorgal (Auditorium)

8:10 a.m. – 9:00 a.m.                            Speech – T. Gosa (B118)

10:00 a.m. – 11:00 a.m.                       Attendance Meeting – Sanchez (B128)

3:00 p.m. – 6:00 p.m.                           Play Rehearsal – Griesenbeck (Auditorium)

3:10 p.m. – 4:00 p.m.                            RTI (b) (B131)

5:00 p.m.                                                    Boys Varsity Swimming & Diving – Galesburg High School (T)

5:30 p.m.                                                    Girls Sophomore Basketball – Alleman High School (T)

7:00 p.m.                                                   Girls Varsity Basketball – Alleman High School (T)

FRIDAY, DECEMBER 13

3:00 p.m. – 6:00 p.m.                           Play Rehearsal – Griesenbeck (Auditorium)

6:00 p.m.                                                    Boys Sophomore Basketball – Galesburg High School (T)

6:15 p.m.                                                    Girls Varsity Basketball – Sterling Tournament (T)

6:30 p.m.                                                    Girls Sophomore Basketball – Sterling Tournament (T)

7:30 p.m.                                                    Boys Varsity Basketball – Galesburg High School (T)

SATURDAY, DECEMBER 14

7:30 a.m. – 12:30 p.m.                         ACT Testing – Sanders (B303, B305, B306, B324, B326)

9:00 a.m.                                                    Boys JV Wrestling – Ottawa JV Invite (T)

9:30 a.m.                                                    Boys Varsity Wrestling – Prospect Invite (T)

9:30 a.m.                                                    Girls Varsity Bowling – UTHS Invite (T)

10:00 a.m.                                                 Girls Varsity Basketball – Sterling Tournament (T)

11:00 a.m.                                                  Boys Freshman Basketball – Bettendorf High School (H)

11:00 a.m.                                                  Girls Freshman Basketball – Rock Island High School (T)

1:45 p.m.                                                    Girls Sophomore Basketball – Sterling Tournament (T)

5:00 p.m.                                                   Boys Sophomore Basketball – Joliet Central High School (H)

6:30 p.m.                                                    Boys Varsity Basketball – Joliet Central High School (H)

Everyone smiles in the same language